A hét elején felásott területet elő kellett készítenünk a vetéshez. Gereblyét elő, indulhatott a rögök vég nélkül tartó aprítása! Matyi az elején sehogy sem talált fogást a gereblyén, de pár perc múlva már úgy fogta, mint a nagyok.
Gereblyézés közben áttanulmányoztuk a hölgymál és a tarackbúza gyökérszerkezetét, melyik hogyan épül föl, hogyan terjeszkednek. Ki is szedegettük a földből amit csak találtunk, hogy később kevesebb gond legyen a bent maradt gyomokkal. Közben találtunk három pajort is, őket sem hagytuk a veteményben. A giliszták természetesen maradhattak, azokat szeretjük ha velünk együtt dolgoznak a veteményben.
A végére a kosarunk már egészen megtelt a gyomokkal. Amikor már nem találtunk további gyökereket elkezdtük a területet elegyengetni, sehol se legyenek gödrök vagy kiemelkedések, legyen minden szép sima, úgy könnyebb lesz a vetés és a későbbi gondozás, öntözés. Közben megbeszéltük, hogy a sorokat hogyan alakítsuk ki, melyik magokat vessük el elsőként. A borsóra esett a választásunk, mivel annak vetésében Matyinak már több éves tapasztalata van.
Azzal kezdtük, hogy kitűztük a sorok elejét és a végét. Ehhez szintén a korábbi metszésekből származó vesszőket használtuk, szerencsére van belőlük bőven. Ekkor kellett kialakítanunk a sorok közötti átjárót is. Egy nagy bottal alakítottuk ki azt a kis árkot, amelybe a magokat kellett vetni.
A borsó magjait vetés előtt beáztattuk egy kis tálkában, hadd vegyenek fel egy kis nedvességet mielőtt a földbe kerülnek. A magok meglepetésünkre szép pirosak voltak, ami a csávázásnak volt köszönhető.
Miután a borsóval végeztünk a karalábé magoknak alakítottuk ki a sorait, árkait. Ezek a magok olyan aprók voltak, hogy nagyon kellett vigyáznunk, hogy el ne ejtsük azokat vetés közben.
A végére megint leszállt az este, még annyira maradt időnk, hogy megkerestük azokat a kis táblácskákat, amikre majd felírjuk az elvetett magok nevét és amiket majd kitűzünk a sorok elejére, és összepakoljuk a széthordott szerszámokat. Matyi még gyorsan megöntözte a borsót és dolgunk végeztével siettünk be, hogy még az esti mese előtt meg tudjunk vacsorázni.
Klassz volt a kertészkedés, sokat beszélgettünk, tanultunk közben és a végére megint jól elfáradtunk.
Kedves Matyi!
VálaszTörlésNagyon szép és nagy munkába fogtál. A fotók is jól mutatják, milyen lelkiismeretesen készíted elő a talajt a gyomoktól való megtisztítással, a rögök felaprózásával, az ágyások, utak kijelölésével. Nemcsak hasznos a munkád, hanem szép is! A föld és a növények meg fogják hálálni neked a fáradozásodat és biztosan a világ legfinomabb termése lesz a tied. Persze addig még sokat kell locsolnod a kikelő növényeket, különösen akkor, ha ilyen száraz lesz az idő, mint mostanában. Nincs annál izgalmasabb dolog, mint naponta figyelni, hogyan növekednek a hajtások a gondos öntözés és a napfény hatására. Majd én is fogom veled együtt nézegetni a fejlődést, ha ott leszek. Ez egy igazi mintakert lesz és remélem, hogy később is láthatunk fotókat "Matyi kertjéről".
Addig is jó kertészkedést kíván: Jami papa